Histori

Baza ajrore Gjadër – Ndër 5 më sekretet në botë

Baza ajrore Gjadër – Ndër 5 më sekretet në botë

Shumë baza ushtarake – ose jo – fshehin mistere të panumërta në botë, mes teorishë të shumta konspirative dhe sekreteve…
Statuja e Princeshë Diana bën më në fund bashkë bijtë e saj Harry e William (fotot)

Statuja e Princeshë Diana bën më në fund bashkë bijtë e saj Harry e William (fotot)

Princi britanik Harry dhe vëllai i tij William qëndronin sot krah për krah njëri-tjetrit për herë të parë që prej…
Prekëse/ Mjekët përulen para trupit të vajzës, zemra e saj u transplantua te 27-vjeçari

Prekëse/ Mjekët përulen para trupit të vajzës, zemra e saj u transplantua te 27-vjeçari

Ministri i Shëndetësisë  së Maqedonisë së Veriut Venko Filipçe ka bërë publik ku mjekët përulën para grupit të vajzës e…
91-vjeçari që ka agjëruar 75 herë Ramazanin

91-vjeçari që ka agjëruar 75 herë Ramazanin

I kishte vetëm 12 vjet kur kishte filluar të agjëronte ramazanin për herë të parë. Ndonëse kohët ishin të vështira,…
Letra e Faik Konicës në vitin 1911: Ç’ është Dita e Verës

Letra e Faik Konicës në vitin 1911: Ç’ është Dita e Verës

Nga Faik Konica Miqve, shokëve të Lidhjes Shqipëtare “Verore”, u dërgoj kujtime miqësie, urime të zemrës, për Ditën e Verës…

Mendja rri në krye e jo në lesh. Një plak i zgjuar shumë na kishte një djalë të vetëm i…
Histori:RAMAZAN LIMANAJI

Histori:RAMAZAN LIMANAJI

RAMAZAN LIMANAJI Një prej atyre që nuk la pas prona, vila apo llogari bankare, por vetëm emrin e tij të…
Një lajm i mirë na vjen nga Preza!

Një lajm i mirë na vjen nga Preza!

Siç dihet pritet që të fillojë proçesi i rindërtimit në Vorë. Pas tërmetit të 26 nëntorit përveç dëmeve të shumta…
Historia prekëse e mësueses së dashur, që frymëzon brezat

Historia prekëse e mësueses së dashur, që frymëzon brezat

Historia rrënqethëse e mësueses Lumturi Merzheku, aktualisht në pension, bëri bashkë 6 ish-nxënësit e saj për t’i dhuruar një kujtim…
FOTOT: Brenda dhomës së tmerrit nga ku nisi katastrofa më e madhe në botë, që mund të shuante njerëzimin

FOTOT: Brenda dhomës së tmerrit nga ku nisi katastrofa më e madhe në botë, që mund të shuante njerëzimin

Në orën 01:23 të së shtunës së datës 26 prill 1986, në centralin bërthamor të Çernobilit ndodhi aksidenti i tmerrshëm…
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker