Sport

“Do të kthehem më i fortë”/ Marcus Rashford ka një mesazh për të gjithë pas ofendimeve raciste

Marcus Rashford është zotuar të kthehet më i fortë me anë të një letre emocionuese, pasi u diskriminua pasi humbjes së penalltisë në finalen e Euro 2020 ndaj Italisë.

Sulmuesi i Manchester United ka mbledhur miliona për bamirësi gjatë pandemisë dhe ka detyruar një qeveri të kthejë vaktet falas të shkollës.

Gjithashtu edhe shokët e ekipit Jadon Sancho dhe Bukayo Saka u bënë pjesë e diskriminimit racor në mediat sociale.

Më pas një murale e Rashford u dëmtua,  megjithëse mbishkrimet abuzive u mbuluan më vonë me mesazhe dhe fotografi mbështetëse.

Ai qëndroi sfidues ndaj abuzimit që mori, duke folur me krenari për rrënjët e tij dhe duke falënderuar tifozët për mbështetjen që ai ka marrë pas 24-orësh tronditëse.

“Unë nuk di as nga të filloj dhe nuk di as të them me fjalë se si ndihem. Kam pasur një sezon të vështirë, mendoj se kjo ishte e qartë për të gjithë për të parë dhe unë ndoshta shkova në atë finale me mungesë besimi. Unë nuk di as nga të filloj dhe nuk di as të them me fjalë se si ndihem.  

Ndërsa vazhdoj të them keq, dua t’u bërtas shokëve të mi të skuadrës. Kjo verë ka qenë një nga më të mirat që kam përjetuar dhe të gjithë keni luajtur një rol në këtë.  Suksesi juaj është suksesi im. Dështimet tuaja janë të miat. Jam rritur në një sport ku pres të lexoj gjëra të shkruara për veten time. Pavarësisht nëse është ngjyra e lëkurës sime, ku jam rritur, apo, së fundmi, se si vendosa ta kaloja kohën jashtë fushës. Unë mund të marr kritika për performancën time gjatë gjithë ditës, penalltia ime nuk ishte mjaft e mirë, duhej të kishte hyrë brenda, por unë kurrë nuk do të kërkoj falje për atë që jam apo nga kam ardhur. Unë jam Marcus Rashford, 23 vjeç, njeri i zi nga Ëithington dhe Ëythenshaëe, South Manchester. Për të gjitha mesazhet e mira, faleminderit. Do të kthehem më i fortë. Ne do të kthehemi më të fortë ”, tha ai.

voradmin

Misioni i Vora News është informimi i publikut duke u nisur nga disa kritere: depolitizimi, angazhimi për paanësi dhe ndershmëri do të jetë një kategori e re dhe e identifikueshme e gazetarisë ku qëllimi i saj është të sigurojë një analizë të saktë dhe të paanshme të deklaratave, në mënyrë që të korrigjojë perceptimet e gabuara tek audienca dhe të rrisë njohuritë e publikut mbi çështje e rendesishme te aktualitetit. Gazetaria drejt rikthimit tek misioni i saj!
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker