Aktualitet

Donald Trump: Koha do tregojë cila administratë do marrë Shtëpinë e Bardhë

Presidenti i SHBA Donald Trump për herë të parë filloi të dyshojë lidhur me perspektivën e tij të zgjedhjeve, duke u thënë gazetarëve se “koha do ta tregojë” kush e fiton Shtëpinë e Bardhë nga 20 janari pasi ai ka bërë disa tentativa në gjykata me procese gjyqësore.Mbështetësit e Trump do të dalin në protestë për të mbështetur akuzat e tij për vjedhjen e votave zgjedhje ndërsa ai avancon me një mori sfidash ligjore për të përmbysur fitoren e Presidentit të zgjedhur Joe Biden. Biden forcoi më tej fitoren e tij të premten pasi rezultatet nga Edison Research treguan që ai fitoi Xhorxhian, duke i dhënë atij një numër përfundimtar prej 306 votash të Kolegjit Zgjedhor, shumë më shumë se 270 të nevojshme për t’u zgjedhur president dhe mbi 232 Trump.306 votat ishin të barabarta me atë që Trump fitoi në fitoren e tij 2016 ndaj Hillary Clinton.Trump për pak kohë konfirmoi që ai do të largohet nga Shtëpia e Bardhë në Janar teksa fliste rreth në një ngjarje të Shtëpisë së Bardhë.“Kjo administratë nuk do të bllokohet. Shpresojmë që, çfarëdo që të ndodhë në të ardhmen – kush e di se cila administratë do të jetë? Unë mendoj se koha do ta tregojë,” tha Trump në komunikimet e tij të para publike që kur Biden u cilësua si fituesi i zgjedhjeve një javë më parë. Trump po mendon të fillojë një kanal televiziv ose kompani të mediave sociale për të konkurruar me ata që ndjeu se e tradhtuan dhe e mbytën aftësinë e tij për të komunikuar drejtpërdrejt me amerikanët, sipas disa këshilltarëve.Në terma të afërt, Trump pritet të bëjë fushatë për kandidatët republikanë në Xhorxhia përpara dy zgjedhjeve të balotazhit të 5 janarit që do të përcaktojnë se cila parti kontrollon Senatin e SHBA.‘Ndalni vjedhjen’Ka pasur protesta të tjera pro-Trump në të gjithë vendin që kur Biden u parashikua fitues më 7 nëntor, por ato kanë qenë të vogla dhe me pak incidente.Demonstratat pro-Trump në Uashington dhe qytete të tjera janë planifikuar të paraqesin një përzierje të mbështetësve të presidentit, personaliteteve të ekstremit të djathtë në një shfaqje publike të mbështetjes për përpjekjen e tij për të qëndruar në pushtet.Organizatorët u kanë dhënë tubimeve emra të ndryshëm, përfshirë Marshimin Million MAGA, Marshimin për Trump dhe Stop Vjedhjes. MAGA është një akronim për parullën e fushatës Trump, “Bëni Amerikën përsëri të Madhe”. Disa grupe të krahut të majtë po planifikojnë demonstrata në Uashington dhe qytete të tjera.Për të fituar një mandat të dytë, Trump do të duhet të përmbysë epërsinë e Biden në të paktën tre shtete, por ai deri më tani nuk ka arritur të tregojë prova se ai mund ta bënte këtë në ndonjë prej tyre.Shtetet përballen me një afat deri më 8 dhjetor ndërsa Kolegji Zgjedhor, zyrtarisht do të zgjedhë presidentin e ri më 14 dhjetor.Refuzimi i Trump për të pranuar humbjen ka bllokuar tranzicionin zyrtar. Por Biden, i cili do të takohet me këshilltarët rreth tranzicionit të shtunën në shtetin e tij në Delaëare, ka vazhduar me procesin, duke identifikuar përparësitë legjislative, duke rishikuar politikat e agjencisë federale dhe duke u përgatitur për të mbushur mijëra vende pune në administratën e re.Megjithëse vota popullore kombëtare nuk përcakton rezultatin e zgjedhjeve, Biden ishte përpara me më shumë se 5.3 milion vota, ose 3.4 pikë përqindje. Pjesa e tij e votës popullore, me 50.8 përqind, ishte pak më e lartë se e Ronald Reagan në 1980 kur ai mundi Jimmy Carter në detyrë. /Aljazeera

voradmin

Misioni i Vora News është informimi i publikut duke u nisur nga disa kritere: depolitizimi, angazhimi për paanësi dhe ndershmëri do të jetë një kategori e re dhe e identifikueshme e gazetarisë ku qëllimi i saj është të sigurojë një analizë të saktë dhe të paanshme të deklaratave, në mënyrë që të korrigjojë perceptimet e gabuara tek audienca dhe të rrisë njohuritë e publikut mbi çështje e rendesishme te aktualitetit. Gazetaria drejt rikthimit tek misioni i saj!
Shiko gjithashtu
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker