Aktualitet

Ishin nisur drejt Anglisë, mbytet barka me emigrantë, më shumë se 20 viktima

Me dhjetëra emigrantë, që ishin nisur për në Mbretërinë e Bashkuar, janë mbytur në Kanalin i La Manshit, pasi varka e tyre është mbyt, ka thënë qeveria franceze.

Kryeministri francez Jean Castex tha se mbytja e anijes ishte një “tragjedi”, duke shtuar se ata që vdiqën ishin viktima të “kontrabandistëve kriminelë”.

Policia thotë se më shumë se 20 persona kanë vdekur, ka raportuar agjencia e lajmeve AFP.

Autoritetet franceze dhe britanike po kryejnë një operacion shpëtimi në kanal nga ajri dhe deti.

Një varkë peshkimi dha alarmin ditën e sotme pasi pikasi disa njerëz në det në brigjet e Francës.

Ministri i Brendshëm francez Gerald Darmanin gjithashtu konfirmoi në Twitter se njerëzit kishin vdekur, por ai nuk dha një numër.

voradmin

Misioni i Vora News është informimi i publikut duke u nisur nga disa kritere: depolitizimi, angazhimi për paanësi dhe ndershmëri do të jetë një kategori e re dhe e identifikueshme e gazetarisë ku qëllimi i saj është të sigurojë një analizë të saktë dhe të paanshme të deklaratave, në mënyrë që të korrigjojë perceptimet e gabuara tek audienca dhe të rrisë njohuritë e publikut mbi çështje e rendesishme te aktualitetit. Gazetaria drejt rikthimit tek misioni i saj!
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker