Aktualitet

ITALI/ Ekspertët zbardhin DINAMIKËN e ngjarjes: Si u transportuan trupat e copëtuar të çiftit Pasho

Detaje të reja, janë zbuluar për vrasjen e çiftit shqiptar, krim i cili ka tronditur italinë por jo vetëm. Enigma për çiftin shqiptar nga Vlora, Shpëtim dhe Teuta Pasho, të cilët gjetën të vrarë dhe të copëtuar brenda disa valixheve, mbeten ende të pazbuluar, sakaq policia vendase ka arritur të zbulojë disa detaje në lidhje me krimin makabër.

Siç bëjnë me dije mediat e italiane, ekspertët vendas kanë arritur në konkluzionin se, valixhet me trupat e bashkëshortëve Pasho, janë hedhur në pyll nga një kamionçinë e hapur. Nga kamerat e sigurisë rezulton se kjo makinë ka lëvizur në autostradën Firenze- Piza.

Vrasësi ose vrasësit kishin disponueshmërinë e një mjeti të tillë, kur ishte koha për të hequr qafe eshtrat e burrit dhe gruas. Për këtë arsye, kontrollet janë gjithashtu duke u zhvilluar në automjetet në pronësi të të të njohurve të familjes në pesë vitet e fundit.

Nëse hipoteza e përdorimit të një mjeti të tillë rezulton e vërtetë, atëherë duket se janë të përfshirë të paktën dy persona, njëri që drejtonte mjetin dhe tjetri që ka hedhur valixhet në pyll.

Në hartë, eliminimi i çiftit Pasho fillon nga tre pika, megjithëse nuk është e sigurt se çifti ka kaluar vërtet nëpër secilën prej këtyre vendndodhjeve në orët e fundit kur ata ishin gjallë.

Nga raportet, duket se ata ishin në Castelfiorentin ose, mysafirë të një nipi, të shtunën në mbrëmje. Rinisja (me tren, sipas raporteve të pesë viteve më parë) që do të kishte ndodhur midis të dielës dhe të hënës është më e mjegullt. Kjo edhe për faktin se ata nuk kanë zhvilluar kontakte.

Elona, ​​e dashura e atëhershme e Taulant Pashos, djali i çiftit, mohon t’i ketë parë ata. Me të dalë nga burgu, të hënën 2 nëntor, gruaja thotë se ishte vetëm në pritje të lirimit të Taulantit. Ajo gjithashtu raporton se kur shkoi t’i kërkonte një ditë më parë (ndoshta në një apartament me një dhomë në zonën Via Baracca) për t’i sjellë ushqim, nuk i kishte gjetur.

A kishin vdekur ata të dielën?

Ekspertët në një deklaratë që kanë bërë për mediat thonë se si sikur telefonat celularë të ishin ekzaminuar në kohën e raportimit nga vajza e çiftit Vittoria, të paktën vendndodhja e fundit e çiftit mund të ishte e qartë. Në vend të kësaj, edhe këtu ka shumë mjegull. Edhe deklaratat kontradiktore të anëtarëve të familjes Pasho nuk ndihmojnë, përkundrazi.

Për të arritur në zgjidhjen e këtij thrilleri, duhet marrë parasysh edhe opsionin e dyfishtë që lidhet me kohën e braktisjes së atyre trupave të copëtuar dhe të mbështjellë me ngjitës. Një fakt pothuajse i sigurt është se masakra ndodhi në një shtëpi. Kjo përforcohet nga fakti se çifti kishte rroba gjumi veshur, çka do të thotë se ata po qëndronin brenda.

Nëse trupat janë mbajtur të fshehur, është gjithashtu e nevojshme të kuptohet se ku. Nëse ata u braktisën menjëherë, duhet deshifruar pse pikërisht atje, në Sollicciano. Afër, në çdo kuptim, djalit të tyre Taulantit, pronarit të shumës së madhe të parave prej rreth 40 mijë eurosh që prindërit e tij kishin.

voradmin

Misioni i Vora News është informimi i publikut duke u nisur nga disa kritere: depolitizimi, angazhimi për paanësi dhe ndershmëri do të jetë një kategori e re dhe e identifikueshme e gazetarisë ku qëllimi i saj është të sigurojë një analizë të saktë dhe të paanshme të deklaratave, në mënyrë që të korrigjojë perceptimet e gabuara tek audienca dhe të rrisë njohuritë e publikut mbi çështje e rendesishme te aktualitetit. Gazetaria drejt rikthimit tek misioni i saj!
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker