Aktualitet

Kovidi rikthehet në pjesën më të madhe të vendit, ja harta e infektimeve të reja sot

Ndërsa pak ditë më parë vetë. 8 nga 12 prefekturat në vend kishin raste infektimesh, tani janë 10 prefektura që kanë persona të prekur me kovid.

Në 24 orët e fundit janë kryer 3039 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me Covid19, pesë qytetarë në këto bashki: Nga 1 rast në Tiranë, Shkodër, Lezhë, Has, Shijak. Në këtë mënyrë harta e të infektuarve po zgjerohet kudo, nga veriu në jug dhe disa prej këtyre rasteve janë të dyshuara për virusin indian Delta.

Aktualisht janë 86 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin kurse dy javë më parë ishim vetëm gjysma e kësaj shifre.

Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar 7 pacientë. Javën e kaluar kishte vetëm një pacient.

Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv. Deri tani shënohen 2456 të vdekur në spitalet kovid.

Janë shëruar 3 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 130,050 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (11 Korrik 2021)

Raste të reja ditore       5

Të shëruar në 24 orë     3

Të shtruar në spitale      7

Humbje jete në 24 orë   0

Testime ditore                3039

Testime totale             834,730

Raste pozitive             132,592

Raste të shëruara        130,050

Raste Aktive                        86

Humbje jete                   2,456

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë            31

Elbasan           12

Fier                  11

Korçë             8

Vlorë                7

Shkodër          6

Lezhë                4

Durrës              4

Kukës.               2

Gjirokastër        1

voradmin

Misioni i Vora News është informimi i publikut duke u nisur nga disa kritere: depolitizimi, angazhimi për paanësi dhe ndershmëri do të jetë një kategori e re dhe e identifikueshme e gazetarisë ku qëllimi i saj është të sigurojë një analizë të saktë dhe të paanshme të deklaratave, në mënyrë që të korrigjojë perceptimet e gabuara tek audienca dhe të rrisë njohuritë e publikut mbi çështje e rendesishme te aktualitetit. Gazetaria drejt rikthimit tek misioni i saj!
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker