Aktualitet

Pamje apokaliptike në mes të qytetit, Italia nën “pushtetin” e përmbytjeve (FOTO)

Stuhi në Crotone, një qytet i pushtuar nga uji

Mjaftuan 84 mm shi ra në qytet për dy orë. Dhjetra ndërhyrje nga zjarrfikësja. Bashkia u bëri thirrje qytetarëve: Rrini në shtëpi për sigurinë tuaj.

Mbrojtja Civile kishte lëshuar alarmin e kuq.

Si të mos mjaftojë situata Covid, edhe reshjet e shumta kanë krijuar një tjetër situatë emergjente për Italinë.

Lagje të tëra nën ujë, shtëpi të përmbytura, makina të përmbytura nga uji dhe balta. Natë makthi për Crotone, qyteti më i goditur nga një valë e motit të keq.

Për pak më shumë se dy orë, 84 mm shi ranë në Cirò Marina, 46 mm në Cropani, 45 mm në Botricello, 44 ​​mm në San Mauro Marchesato, 41 mm në Cutro, 40 mm në Papanice, 32 mm në Roccabernarda. Alarmi i kuq i lëshuar dje nga Mbrojtja Civile kishte alarmuar shumicën e njerëzve, por askush nuk priste që zona të pushtohej plotësisht nga uji. Nuk ka të lënduar deri tani, por dëmi konsiderohet i madh.

Në Crotone, midis 7 dhe 8 të mëngjesit, ranë 200 mm shi. Që në orët e para të mëngjesit, zjarrfikësja dhe mbrojtja civile janë përfshirë nga kërkesat e shumta për ndihmë, por ndërhyrjet vështirësohen nga kushtet e rrugëve, në disa zona të përmbytura plotësisht.

Pas stuhisë së dhunshme, katet e ulëta, garazhet dhe bodrumet u zhytën të tëra nga uji.

Ka pasur çarje në qendër të qytetit, kurse  rrugët kryesore janë bllokuar  nga uji ose mbeturinat, apo mallrat e dala nga dyqanet e përmbytura.

Por mbi të gjitha në lagjet e ndërtuara nën nivelin e detit situata duket kritike, midis rrugëve të përmbytura dhe të pushtuara nga mbeturinat, balta, mbeturina e rrugëve.

Lumi Esaro është nën mbikëqyrje të afërt, teksa nga përmbytja e tij në 1996, vdiqën gjashtë njerëz. Me qytetin të gjunjëzuar, edhe ndeshja e Serie A midis Crotone dhe Lazio në stadiumin Scida është vënë gjithashtu në rrezik.

Prefektura do të vendosë se ku po zhvillohet një mbledhje për të bërë një vlerësim të emergjencës.

voradmin

Misioni i Vora News është informimi i publikut duke u nisur nga disa kritere: depolitizimi, angazhimi për paanësi dhe ndershmëri do të jetë një kategori e re dhe e identifikueshme e gazetarisë ku qëllimi i saj është të sigurojë një analizë të saktë dhe të paanshme të deklaratave, në mënyrë që të korrigjojë perceptimet e gabuara tek audienca dhe të rrisë njohuritë e publikut mbi çështje e rendesishme te aktualitetit. Gazetaria drejt rikthimit tek misioni i saj!
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker