Aktualitet

Përmirësohet situata me virusin, Manastirliu: Vendosëm të mbyllim pavijonet COVID në rrethe

Përmirësimi i situatës epidemiologjike  në vend ka bërë që Ministria e Shëndetësisë të vendosë mbylljen e pavijoneve  Covid në spitalet Rajonale. Lajmin e dha  ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manasterliu teksa  e shoqëruar nga kreu i Grupit Parlamentar në Partinë Socialiste Taulant Balla u kthye në spitalin e Elbasanit, nga ku falenderoi bluzat e bardha për kontributin e tyre të vyer përballë virusit të rrezikshëm.

Sipas Manasterliut prej 2 javësh situata në vend është e qendrueshme, ndërsa sfidë tashmë mbetet shërbimi shëndetësor postcovid për pacientët të cilët shfaqin patologji të ndryshme.

“Rikthehemi për të mbyllur pavijonin Covid në këtë spital, pas një vlerësimi në dinamikë të të gjithë situatës pandemike në vend. ne kemi vendosur mbylljen e reparteve Covid në spitalet rajonale. E kemi marrë këtë vendim duke u bazuar në këta indikatorë. Numri i pacientëve në spitale është ulur,” deklaroi ministrja.

Ulja e rasteve pozitive me covid sipas Manasterliut do të sjellë lehtësim të masave, që do të komunikohen nga Komiteti Teknik i Ekspertëve. Përsa i peërket lëvizjes të qytetareve për pushime jashtë vend, ministria u përgjigj se akoma nuk ka një vendin nga vendet europiane. Janë tre variante, pajisja me pasaporta vaksinimi, bërja e një tamponi, dhe dokumentacionin që kë kaluar Covidin.

voradmin

Misioni i Vora News është informimi i publikut duke u nisur nga disa kritere: depolitizimi, angazhimi për paanësi dhe ndershmëri do të jetë një kategori e re dhe e identifikueshme e gazetarisë ku qëllimi i saj është të sigurojë një analizë të saktë dhe të paanshme të deklaratave, në mënyrë që të korrigjojë perceptimet e gabuara tek audienca dhe të rrisë njohuritë e publikut mbi çështje e rendesishme te aktualitetit. Gazetaria drejt rikthimit tek misioni i saj!
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker