Aktualitet

Vaksina ruse gati, Putin jep urdhër: Javën e ardhshme të nisë vaksinimi i popullatës

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, urdhëruar fillimin e vaksinimeve masive javën e ardhshme.

Rusia pretendon se ka vaksinën e saj dhe Putin kërkon që përmes vaksinimit të popullatës, të ulet përhapja e pandemisë në vendin e tij.

Rusia ka filluar prodhimin e Sputnik-V dhe është në proces të testimit të një vaksine të dytë kundër koronavirusit, EpiVaCorona.

Mjekët dhe mësuesit do të vaksinohen të parët, sipas planit të qeverisë.

Industria farmaceutike ruse është e gatshme për një vaksinim në shkallë të gjerë, pasi dozat e vaksinës novatore Sputnik V kanë arritur tashmë dy milionë në ditët e ardhshme, tha Putin në një konferencë shtypi të mërkurën.

Nga vendet e BE-së, vetëm Hungaria ka porositur deri tani vaksinën ruse.

voradmin

Misioni i Vora News është informimi i publikut duke u nisur nga disa kritere: depolitizimi, angazhimi për paanësi dhe ndershmëri do të jetë një kategori e re dhe e identifikueshme e gazetarisë ku qëllimi i saj është të sigurojë një analizë të saktë dhe të paanshme të deklaratave, në mënyrë që të korrigjojë perceptimet e gabuara tek audienca dhe të rrisë njohuritë e publikut mbi çështje e rendesishme te aktualitetit. Gazetaria drejt rikthimit tek misioni i saj!
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker