Aktualitet

Yuri Kim shkund ullinjtë me familjen shqiptare

Ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim ka kaluar një fundjavë ndryshe.

Kim ka vizituar një familje me traditë në vendin tonë, teksa ka marrë pjesë në mbledhjen dhe bërjen e vajit të ullirit.

Në një status në rrjetin e saj social “Instagram”, Kim ka përshkruar eksperiencën në fshat së bashku me familjen e Xhuljo Hidrit, me të cilët ka mbledhur ullinjtë dhe më pas ka vizituar punishten e përpunimit të tyre.

“E mbani mend postimin e javës së kaluar të familjes duke korrur ullinj? @xhuljo_hidri pa postimin dhe më ftoi, @ambassadorelsaalbania& Kristoffer përsëri për një vizitë të duhur me ta. Ne shkuam sot dhe u njohëm se sa e vështirë është në të vërtetë të mbledhësh ullinj. Ne gjithashtu vizituam fabrikën në fshat, ku njerëzit marrin çantat e tyre me ullinj për t’i shtypur në vaj. Gjatë rrugës, ne biseduam për kafen dhe rakinë për shpresat, si dhe shqetësimet e njerëzve normalë shqiptarë, dhe si është jeta në fshatin e tyre. Unë shpjegova se çfarë po bën SHBA për të mbështetur drejtësinë dhe reformat e tjera që janë të nevojshme për ta bërë jetën më të mirë për të gjithë shqiptarët, jo vetëm për ata që janë në krye. Ne përfunduam me një shkëmbim shumë të ëmbël të dhuratave. E di që shqiptarët nuk shkojnë kurrë në shtëpinë e dikujt me duar bosh, kështu që unë kisha sjellë një shishe verë amerikane dhe disa maska ​​për familjen, ndërsa Xhuljo & prindërit e tij më dhanë bujarisht disa nga vaji i ullirit dhe raki të shijshëm që ata kishin bërë. Faleminderit familjes Hidri për mikpritjen tuaj dhe për ndarjen e mendimeve tuaja. Shpresoj të shihemi së shpejti!”, shkruan ambasadorja në statusin e saj.

voradmin

Misioni i Vora News është informimi i publikut duke u nisur nga disa kritere: depolitizimi, angazhimi për paanësi dhe ndershmëri do të jetë një kategori e re dhe e identifikueshme e gazetarisë ku qëllimi i saj është të sigurojë një analizë të saktë dhe të paanshme të deklaratave, në mënyrë që të korrigjojë perceptimet e gabuara tek audienca dhe të rrisë njohuritë e publikut mbi çështje e rendesishme te aktualitetit. Gazetaria drejt rikthimit tek misioni i saj!
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker