Histori

Prekëse/ Mjekët përulen para trupit të vajzës, zemra e saj u transplantua te 27-vjeçari

Ministri i Shëndetësisë  së Maqedonisë së Veriut Venko Filipçe ka bërë publik ku mjekët përulën para grupit të vajzës e cila humbi jetën në aksident, zemra e së cilës u transplantua në trupin e 27-vjeçarit.

Filipçe përmes një postimi në rrjetin social Facebook shkruan se ky është një moment historik, ku e reja që humbi jetën në aksident shpëtoi jetën e një  tjetër bashkëmoshatari të saj.

Nuk ka fjalë për të shfaqur falënderim për familjen. Nuk ka fjalë për të cilat mund të përshkruhet alturizmi dhe madhështia e dhënies së organeve. Në momente të pikëllimit të madh të merret vendim për dhurim të organeve është definicioni i humanitetit”, tha Filipçe.

Gjithashtu ministri ka publikuar dhe një tjetër foto ku thekson se gjendja e të riut i cili tashmë ka një zemër tjetër në trupin e tij është e qetë.

Sot në mëngjes ishim në vizën e pacientit që është në gjendje stabile. Le ta mbajmë lumturinë që trupi i tij të pranojë zemrën. Besoj fort se do të kemi transplantin e dytë të suksesshëm të zemrës, dhe pacientit të ri do t ‘ i jepet shansi në jetë. Për shkak të të tilla feats dhe natyrës humane të punës së doktoraturës, ato vlejnë të gjitha netët pa gjumë në korridoret për operacione”, shkruan Ministri.

voradmin

Misioni i Vora News është informimi i publikut duke u nisur nga disa kritere: depolitizimi, angazhimi për paanësi dhe ndershmëri do të jetë një kategori e re dhe e identifikueshme e gazetarisë ku qëllimi i saj është të sigurojë një analizë të saktë dhe të paanshme të deklaratave, në mënyrë që të korrigjojë perceptimet e gabuara tek audienca dhe të rrisë njohuritë e publikut mbi çështje e rendesishme te aktualitetit. Gazetaria drejt rikthimit tek misioni i saj!
Shiko gjithashtu
Close
Back to top button